Mennyi pénzbe kerül egy saját weboldal elkészítése?

Ha azon gondolkodsz, hogy saját weboldalba kezdj, akkor kíváncsi lehetsz a különböző költségekre. Sok útmutatóban kihagynak különböző költségeket, hogy jobb színbe tüntessék fel az adott platformot. Én megígérem, hogy teljesen őszintén, a lehető legobjektívebben fogom bemutatni, hogy mennyibe kerül, ha saját magadnak szeretnél elkészíteni egy igazán szuper weboldalt.

Mivel készüljön a weboldal?

Fontos, hogy elsőnek is beszéljük meg, hogy milyen különböző weboldal készítési lehetőségek vannak.

Nem fogok mélyen belemenni, hogy milyen eszközökkel lehet saját honlapot készíteni, de a cél, hogy programozás nélkül, modern, letisztult weboldalt tudj készíteni, viszonylag egyszerűen és olcsón.

Kevesen gondolnak rá, de fontos, hogy könnyen bővíthető és alakítható legyen. Lehessen blogolni rajta, be lehessen mutatni különböző szolgáltatást, vállalkozást és még akár termékeket is lehessen online értékesíteni rajta.

A legismertebb lehetőségek:

  • WordPress
  • Wix
  • Weebly
  • Squarespace

Vannak olyanok, amelyek főleg blogolásra vagy webáruházak készítésére specializálódik, ebben az esetben vannak más szereplők is.

Vannak ingyenesnek hirdetett platformok, de ha csak nem nagyon kezdő szinten akarod, akkor valamennyi pénzt bizony be kell fektetned. Az ingyenesnek hirdetett szerkesztőknek, nagyon sok hibája és veszélye van. Szerencsére nem kell megijedni, mert nagyon olcsón is el lehet érni fantasztikus eredményeket.

Ebben a bejegyzésben arról fogok beszélni, hogy a WordPress rendszer, ami ingyenes, mennyibe is kerül igazából egy honlap elkészítése, ha te vágnál bele.

Ha esetleg nem tudod, hogy mi a WordPress, akkor ha ide kattintasz egy videóban és cikkben pontosan elmagyarázom.

Nézzük, hogy mennyibe is kerül egy tökéletesen működő weboldal elkészítése.

Domain név: ~2 000 Ft/év

A domain név az, amit beírsz a böngészőbe, hogy elérd a különböző oldalakat, pl.: wpkurzus.hu

Erre mindenképp szükséged van. Nem használunk ingyeneseket, ha saját weboldalt szeretnél, akkor kérlek évente 2.000 Ft-ot szánj erre.

Vannak különböző végződés formák. Ha magyar piacra mész, akkor a .hu, ha viszont külföldire, akkor a .com a legjobb választás.

A .hu végződést könnyen le tudod ellenőrizni ezen az oldalon.

Ha .com-ot vagy más végződést szeretnél, akkor a Namecheap oldalán tudod lecsekkolni, hogy szabad-e.

Pro tipp: Vásárold meg mind a kettőt, ha elérhetőek.

Amennyiben egy domain már foglalt a Whois-on meg tudod nézni, hogy ki vette meg. Ha egy domain nagyon kell, akkor esetleg meg is lehet vásárolni a tulajdonosától. Ez elég drága mulatság szokott lenni. Nemrég a Google.com-ot egy szemfüles srác megvette $12-ért, mert lejárt a domain. Utána visszatszerezte a Google természetesen, de 1 percig ő volt a tulajdonos 🙂 Múltkor pedig egy nagyon jó podcastot hallgattam Noah Kagan-től, aki a sumo.com-ot vette meg 1,5 millió dollárért. Ha tudsz angolul, mindenképp érdekes meghallgatni.

domain

Tárhely: 13.000 Ft/év-től

A tárhely kiválasztása egy nehéz kérdés. Nagyon fontos, mert nagyban befolyásolja a weboldalad sebességét.

Az elején elég lehet egy normál tárhely is, mint a Netmasters legolcsóbb ajánlata. Ez tökéletesen kielégíti egy kezdeti oldal igényeit.

Lehet egy elvileg gyorsabb SSD tárhelyet vásárolni vagy akár egy nagyon profi megoldást, egy WordPress-re kialakított tárhelyet a WPEngine-nél.

A lényeg, hogy minél többen lesznek a honlapodon, minél nagyobb forgalmad lesz, annál fontosabb lesz a minőségi tárhely.

Ha nincs nagy büdzséd, akkor kezdj egy egyszerű, évente 10 ezres tárhellyel és később ráérsz foglalkozni a gyorsításon.

Ha már az elején úgy készülsz, hogy biztosan komoly forgalmat fog hozni a weboldalad, akkor megéri már az elején jobb tárhelyt vásárolni, mert a költözés elég idegörlő szokott lenni.

Sablon és oldalépítő: $49/év (15.000 Ft/év)

A WordPress igazi erejének kihasználásához szükséged lesz egy úgynevezett sablonra és oldalépítőre.

Ezek felelnek azért, hogy egyszerűen be tudd állítani és egyszerűen egyedivé tudd szabni a weboldalad kinézetét.

Ez az egyetlen dolog, amiért szerintem bőven megéri fizetni. Az ingyenes megoldásokkal nem sokra mész, nagyon be fognak korlátozni.

Sok különböző rendszer van, nehéz is a választás, de ma az Elementor a tökéletes választás szinte mindenkinek –> Itt tudsz többet olvasni az Elementorról.

Egy „átlagos” weboldalhoz más fizetős eszközre nincs is igazából szükség, csak akkor, ha valami spéci funkciót szeretnél kielégíteni.

Email marketing szoftver: Ingyenes (vagy $9/hó-tól)

Minden weboldalnál érdemes már az elején elkezdeni építeni egy e-mail listát. Ha szeretnél ehhez tippeket kapni, akkor itt nagyon jól összefoglaltam a kezdeti lépéseket.

Kezdőknek a Mailchimp ingyenes ajánlatát szoktam ajánlani, amit 2.000 feliratkozóig simán tudsz használni.

Ha tudod, hogy szeretnél foglalkozni az email marketinggel, akkor pedg az ActiveCampaign-t ajánlom, ami kezdőknek is tök könnyen használható, de bonyolult rendszereket is lehet vele építeni.

Írtam róla egy jó kis leírást, amit itt el tudsz olvasni.

Fura, hogy ilyen olcsó, ahhoz képest mennyit tud a szoftver. Minden más online marketing eszközhöz hozzá szokták kapcsolni, így az integráció is elég jól működik. Mi is ezt használjuk.

Landing Page készítő szoftver: 0 Ft

Ha elkezded magad beleásni az online marketingbe, akkor meg fogod ismerni a landing page, landing oldalak fogalmát.

Ezek olyan oldalak, amiknek 1 céljuk van, ami általában feliratkoztatás egy email címre vagy konkrét eladás.

Ennek az elkészítését teszik könnyebbé külső szoftverek, amelyekbe egy csomó sablont beleraktak, beintegráltak felugró ablakokat, email marketing szoftvereket, így elvileg egy csomó pluszt adnak.

A legismertebbek a LeadPages, InstaPages, Unbounce. Az áruk havonta kb. $50.

Nem mondom, hogy nem hasznosak, mert tényleg tök jó sablonjaik vannak, lehet A/B tesztelni, király statisztikákat lehet készíteni, de magukhoz láncolnak és nem tudnak sokkal többet, mint az Elementor.

Úgy láncolnak magukhoz, hogy elkészítheted az ő landing oldalukat, ezt beintegrálhatod a weboldaladba, de ha már mégse szeretnél előfizetni rájuk, akkor nem tudod őket használni.

Ezért is szoktunk, inkább mi is magunknak megcsinálni az oldalainkat abban a sablonban, amiben dolgozunk.

Programozó: 5.000-20.000 Ft/óra

A kereslet brutális megnövekedése miatt a jó programozók óradíja kezd az egekbe szökni. Ezt teljesen megértem és igazából jogosnak is tartom. Olyan automata rendszereket hoznak létre akár pár óra alatt, ami később több 100 órát és sok százezer Ft-ot tud Neked megspórolni.

Valószínűleg Te is el fogsz jutni oda, hogy már nem minden megy magadtól, egyedi rendszereket, megoldásokat szeretnél a weboldaladba.

Hogyha az egész WordPress weboldalad fejlesztői csapat (vagy egy fejlesztő) készíti, akkor egyértelmű, hogy kihez fordulsz ha új funkciót szeretnél beépíteni, mert ők tudják, hogy készítették el a honlapod.

Ha nem a saját fejlesztőid akarod használni, mert nem vagy megelégedve akkor ugye mivel a WordPress-ben hasonlóan dolgoznak a különböző fejlesztők, viszonylag könnyen találhatsz új programozót.

Erre én a WPHU.org-ot ajánlom, ahova egy jól összeszedett leírás után ki tudnak neked ajánlani egy fejlesztőt.

Ne félj attól, hogy programozót kell használni. Simán el lehet készíteni különleges weboldalakat nélkülük is, de hogyha valamilyen fizetési rendszerre nincs bővítmény vagy akár több rendszert kell összekapcsolni (Magyarországon a számlázás miatt szokott ez probléma lenni), akkor lehet egyszerűbb pár tízezer Ft-ot erre rászánni. Meg fog térülni, ha már ezen a szinten jársz.

Grafikus: 0 Ft-tól a csillagos ég

Nem is kérdés, hogy mennyire fontos a design. Van, akinek jobb szeme van hozzá, van akinek rosszabb. Én például látom, hogy mi a szép, de nagyon nehezen hozok létre valami újat és szépet.

Más weboldalakból való inspirálódás, különböző elemek átvétele, viszont jól működik.

Attól függően, hogy milyen projekted van, valószínűleg szükséged lesz legalább egy logóra. Ezen felül egy kis arculatot is elkészíthetsz, ami magába foglalja a logót, weboldalad színeit, névjegykártyát, email aláírást, stb.

Ha nagyon kevés pénzed van, akkor elég lehet fiverr-en $5-ért logót csináltatni vagy akár saját magadnak is megcsinálhatod.

Viszont fontos megemlíteni, hogy egy jó designer sokat tud segíteni és egyáltalán nem becsülöm le a munkájukat. Ha megteheted, mindenképp kérj fel valakit, mert nagyon fel fogja dobni a weboldalad.

Számlázás: 0 Ft-tól

Ha online vállalkozást szeretnél vagy elektronikus számlákat állítasz ki, akkor szükséged lesz egy ilyen szoftverre. Mi a számlázz.hu-t használjuk és nagyon szeretjük. Mióta egy programozó összekötötte a különböző eszközeinket velük, automatikusan működik minden, hozzá se kell nyúlni. A könyvelőnknek van olyan fiókja, amivel csak a számlákat látja, így neki se kell küldözgetni külön.

Mindenképp megéri minél automatikusabb rendszert csinálni, mert elképesztő sok időt takaríthatsz meg vele.

Van akinek az ingyenes csomag is elég, de e-számla készítéséhez már elő kell fizetni, így ez valószínűleg évente kb. 12.000 Ft-ba fog kerülni. Ha automatikus számlázást is szeretnél például wegy webshophoz, akkor pedig ennél több is lehet.

Összegzés

Több különböző költséged lehet még egy Elementorral készült WordPress honlapon, de szinte mindenre van ingyenes bővítmény. Ha pedig már valamelyik ingyenes bővítmény nem elég, akkor tuti van egy nagyon olcsó fizetős bővítmény, ami tényleg kielégíti minden kívánságod.

Minimum évente 30.000 Ft-ba fog kerülni egy ilyen weboldal, ami havonta 2.500 Ft, szóval tényleg szinte 0 pénzből el lehet indulni. Ez egy non-profit weboldalnak se hiszem, hogy megterhelő lenne.

Egy csomó fizetős bővítményt és szoftvert tudsz helyettesíteni az Elementor fantasztikus funkcióival.

Ha egyedibb megoldásra van szükséged, akkor pedig utána tudsz nézni bővítményeknek, tudod használni azokat, amiket mi tanítunk és végső esetben programozót is fel tudsz bérelni.

Remélem segítettem eligazodni a számok tengerében és hasznosnak találtad a bejegyzést 🙂

3 Responses

  1. Szia! Egyéves divi-t vettem. Az már lejárt. A fiókomba belépve mennyiért tudom most a lifetime verziót megvenni?
    Köszönöm a válaszotok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek